رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی معتقد است با تبدیل این کمیسیون به دیوان جنبه نظارتی آن به‌عنوان چشم عالی نظام نسبت به سه قوه تقویت می‌شود.

 

 

داود محمدی  با اشاره به مصوبه اخیر مجلس درباره تبدیل شدن کمیسیون اصل نود قانون اساسی به دیوان گفت: با توجه به اینکه حجم عظیمی از شکایات از دستگاه های مختلف به کمیسیون وارد می شود تناسبی میان منابع مالی و نیروی انسانی که در کمیسیون لحاظ شده با این حجم از شکایات وجود ندارد.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: از این رو با کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مذاکراتی کردیم و بعد از تدوین طرحی مبنی بر ارتقای کمیسیون اصل نود قانون اساسی به دیوان، نمایندگان در مجلس به این طرح در جلسه اخیر صحن علنی با قاطعیت رای دادند.

وی افزود: بر اساس این طرح تشکیلاتی تعریف می شود که تناسبی به لحاظ ساختاری برای کمیسیون اصل نود به وجود بیاورد تا به راحتی بتواند به شکایات مردم رسیدگی کند.

محمدی همچنین تصریح کرد: ساختار جدید تحت عنوان دیوان اصل نودم قانون اساسی ایجاد می شود که تمام بنیه های مالی و انسانی در آن تقویت شده تا جنبه نظارتی خود را به عنوان چشم عالی نظام نسبت به سه قوه اعمال کند.

وی در ادامه با بیان اینکه ساختار جدید نیاز به الگوریزی مناسب در آینده دارد، عنوان کرد: پیش از این کمیسیون اصل نودم قانون اساسی تعدادی اعضای ثابت و غیرثابت داشت که اعضای غیرثابت در کمیسیون های دیگر نیز حضور دارند و این اشتغال مانع از فعالیت صحیح و تمام وقت آنها در کمیسیون اصل نود می شد.

رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان ساخت: از سوی دیگر حجم شکایات آن قدر بالا بود که منابع انسانی و تعداد نیروی کمیسیون اصل نود برای پاسخگویی کافی نبود همچنین لازم بود از حیث اختیارات هم این کمیسیون اختیارات ویژه تری داشته باشد که در قالب دیوان این امر نیز انجام می شود./

 

Comments are closed.