رئیس کمیسیون اصل نود مجلس با تاکید بر لزوم پرداخت مالیات متناسب توسط واردکنندگان خودرو، از پیگیری شکایت و ادعای نمایندگان نسبت به وقوع تخلف در واردات ۵۳ هزار و بیش از ۱۰۰ هزار خودروی وارداتی در این کمیسیون خبر داد و گفت: در یک بازه زمانی کوتاه، عده ای خاص موفق به استفاده از رانت در واردات خودرو شده و منافع کلانی به جیب زدند.

به گزارش پایگاه اینترنتی معاونت نظارت به نقل ازتجارت امروز ، داود محمدی با اشاره به مصوبه روز گذشته مجلس برای دریافت ۶۰ درصد مالیات از سود خودروهای وارداتی در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۷ و طرح موضوع تخلف در جریان واردات خودرو در یکی دو سال اخیر گفت: در مقطعی که ثبت سفارشات واردات خودرو ممنوع و مجدداً آزاد شد، شکایت هایی به کمیسیون اصل نود واصل شد.

پیگیری پرونده واردات خودرو در کمیسیون اصل نود

وی افزود: این شکایتها مبنی بر این بود که در این بازه زمانی کوتاه، عده ای خاص موفق به استفاده از رانت در واردات خودرو شده و منافعی کلان به جیب زده اند که این مسئله در جریان صحن علنی مجلس نیز مطرح شد.

نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب پیشنهاد الحاقی به لایحه بودجه ۹۷ خاطرنشان کرد: بنابر مصوبه مجلس قرار شد کسانی که این واردات را انجام داده اند ۶۰ درصد از سود حاصل از معاملات و واردات خودرو را به عنوان مالیات بپردازند و در همین رابطه پرونده ای نیز در کمیسیون اصل نود در حال رسیدگی است.

ادعای نمایندگان نسبت به وقوع تخلف در واردات ۵۴ هزار تا بیش از ۱۰۰ هزار خودروی وارداتی:

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در واکنش به پرسشی در مورد میزان تخلفات صورت گرفته در جریان واردات خودرو یادآور شد: این مسئله همچنان در حال بررسی است و هنوز نمی توان با قاطعیت اظهارنظر کرد. حال آنکه در اظهارات نمایندگان نیز اعداد مختلفی از ۵۳ هزار تا بیش از ۱۰۰ هزار خودروی وارداتی مطرح شده است. بنابراین هم در مورد تعداد خودروهای وارداتی و هم میزان منافعی که از قبل واردات به جیب افراد رفته است، باید بیشتر بررسی شود.

او یادآور شد: باید بررسی کنیم تا به طور دقیق مشخص شود چه تعداد خودرو وارد شده، این واردات توسط چه کسانی انجام شده و میزان بهره مندی این افراد از واردات خودرو چقدر      بوده است.

نماینده قزوین در مجلس در واکنش به تصویب مصوبه ای برای دریافت ۶۰ درصد از سود حاصل از این واردات به عنوان مالیات گفت: اکثر نمایندگان با رأی قاطع این مصوبه را به تصویب رساندند تا بخشی از سود حاصل از این واردات به عنوان مالیات خزانه بازگردانده شود.

لزوم پرداخت مالیات متناسب توسط واردکنندگان خودرو

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: هم اکنون شاهدیم کمیسیون تلفیق بودجه به دلیل مشکلاتی که در تامین منابع در کشور داریم، مصوبه ای را گذرانده که مالیاتی سنگین برای اعضای هیات علمی، قضات و دیگر کارکنان دولتی درنظر گرفته شود که اتفاقا با اعتراض شدیدی نیز روبرو شده است و در چنین شرایطی، لازم است افرادی که منافع مالی هنگفت از واردات به دست آورده اند باید مالیات متناسب نیز بپردازند.

محمدی در پایان در واکنش به پرسشی دیگر مبنی بر میزان و احتمال تایید این مصوبه در شورای نگهبان با توجه به برخی ایرادهای فقهی مطرح شده در این رابطه گفت که تصمیم گیری با شورای نگهبان است و باید منتظر باشیم تا این شورا نظر خود را اعلام کند.

Comments are closed.