نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مصرف آب و خاک در کشور بی رویه است، گفت: میهن ما از نداشتن مدیریت بهینه مصرف آب و خاک رنج می برد.

داود محمدی در آیین گرامیداشت هفته منابع طبیعی افزود: متاسفانه با بهره برداری غیراصولی از آب و خاک منافع دراز مدت را فدای منافع کوتاه مدت می کنیم و ضروری است این رویه را با کمک و مشارکت مسئولان و مردم تغییر دهیم.

نماینده مردم قزوین،آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه هر جا که به طبیعت دست اندازی شود، وضعیت آن مکان به هم می ریزد،خاطرنشان کرد: در حوزه استفاده از منابع آب و خاک متاسفانه خیلی از موارد منافع فردی به منافع عمومی ترجیح داده می شود و سرمایه نسل های آینده به خطر می افتد.

محمدی با بیان اینکه برای توقف روند بیابانی شدن اراضی استان باید به طور اساسی چاره اندیشی کرد،افزود: متاسفانه دشت جنوب شهرستان آبیک به سمت بویین زهرا تبدیل به اراضی بیابانی شده به گونه ای که با دشت لوت برابری می کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، حفظ محیط زیست را از مسایل مهم دنیا خواند و گفت : نقطه برجسته بودجه سال ۹۷ توجه بیش از پیش به محیط زیست است که امیدواریم با این کار افق های جدیدی در این حوزه را شاهد باشیم.

محمدی در بخش دیگری از صحبت های خود به برداشت های بی رویه از سفره های آب زیر زمینی در استان اشاره کرد و گفت: با تلاش های ۶ ساله در خصوص اختصاص سهمیه از سد آب طالقان به قزوین مقرر شده تا ۶۰ میلیون متر مکعب از آب این سد به استان اختصاص یابد و با این کار حجم استفاده از منابع زیرزمینی کاهش خواهد یافت.

وی اضافه کرد:در حال حاضر عملیات اجرایی این طرح بزرگ آغاز شده و ۳۰ درصد اعتبارات آن از سوی دولت و ۷۰درصد نیز توسط بخش خصوصی تامین می شود و با تخصیص این میزان آب شرب وضعیت منابع آبی استان تا حدودی بهبود می یابد.

وی همچنین بر استفاده از مشارکت های مردمی و تشکل های مردم نهاد در جهت حفاظت از عرصه های طبیعی و منابع طبیعی در استان قزوین تاکید کرد.

۶۰درصد وسعت استان قزوین را اراضی ملی دربرگرفته است که از این میزان ۸۵۳ هزار و ۴۸۵ هکتار شامل مراتع هستند که از نظر پوشش گیاهی به سه درجه خوب،متوسط و فقیر تقسیم بندی می شوند.

به گزارش ایرنا، جنگل ها با ۲۸ هزار و ۱۵۷ هکتار دیگر عرصه های طبیعی قزوین هستند که حدود ۱.۸ درصد از مساحت استان قزوین را تشکیل داده اند و عمدتا در الموت و طارم سفلی شهرستان قزوین قرار گرفته اند./

Comments are closed.