نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی گفت: در سال‌های اخیر می‌بینیم که سرانه مطالعه و کتابخوانی در کشورمان پایین آمده، برای کشوری که جمعیتی بالای هشتاد میلیون نفر دارد و اغلب آنها در سنین جوانی به سر می‌برند، این آمار نگران کننده است و باید بیش از پیش به فکر راهکارهایی برای آشتی مردم و بخصوص نوجوانان و جوانان با کتاب افتاد.

به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین، داوود محمدی کارنامه جشنواره کتابخوانی رضوی را قابل قبول ارزیابی کرد و افزود: این مقبولیت نباید مانع از ایجاد تحول در این جشنواره گردد و باید با تحول ساختاری با شمول گسترده‌تری برای این جشنواره طراحی و سازماندهی شود.

وی اظهار کرد: از این‌رو صاحبنظران بخش‌های مختلف با بررسی و ارزیابی دیدگاه‌ها و نقطه نظرات کارشناسان مختلف و بهره‌گیری از تجربه‌های دوره‌های گذشته باید چشم‌انداز جدیدی با هدف پاسداشت و گسترش فرهنگ رضوی و تفکرات حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فراوان کتابخوانی ارائه نمایند که به طور قطع تاثیرات آن در زندگی فردی و اجتماعی بروز و ظهور خواهد داشت.

محمدی بیان کرد: برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی در شمار طرح‌های بسیار ارزنده‌ای است که نه تنها مایه مباهات همه ایرانیان و بلکه مایه فخر مسلمانان جهان است و این افتخار برای همه ما به وجود آمده است که از طریق برگزاری این جشنواره  از سفره کریمانه این امام همام بهره‌مند شویم.

وی اضافه کرد: به طور قطع در سایه برگزاری چنین جشنواره‌هایی می‌توان بخشی از سیره و فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت (ع) را به جهان تشنه معنویت ارائه کرد و چنانچه وجود پربرکت حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) به شیوه مطلوب و مناسبی معرفی شود؛ اثرات و برکات آن برای ادوار و نسلهای مختلف بر جای خواهد ماند.

محمدی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران این افتخار بزرگ و ارزشمند را دارد که میزبان یکی از ائمه معصومین (ع) حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا (ع)، از سلاله‌های پاک خاندان عصمت و طهارت است که باید به بهترین نحو ممکن از این نعمت بی‌بدیل کمال استفاده را ببرد چراکه به برکت این میزبانی لطف ائمه اطهار و حضرت ولی عصر(عج) همواره شامل حال ملت ایران در ادوار مختلف گردیده است.

وی در ادامه گفت: در سال‌های اخیر می‌بینیم که سرانه مطالعه و کتابخوانی در کشورمان پایین آمده، برای کشوری که جمعیتی بالای هشتاد میلیون نفر دارد و اغلب آنها در سنین جوانی به سر می‌برند، این آمار نگران کننده است و باید بیش از پیش به فکر راهکارهایی برای آشتی مردم و بخصوص نوجوانان و جوانان با کتاب افتاد.

محمدی افزود: موضوع کتاب در جوامع پیشرفته‌ بشری و همچنین کشورمان یک موضوع اصلی و جدی است و توجه زیادی را به خود معطوف کرده و شاید دلیل این امر، دوران اطلاعات و آگاهی باشد که در آن حضور داریم و از ویژگی‌های این عصر این است که افراد می‌توانند اطلاعات را آزادانه منتقل کنند و دسترسی سریع و علمی داشته باشند که قبلا ممکن نبوده است.

وی ادامه داد: امروز باید دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی و اجرایی زمینه دسترسی آسان و کم‌هزینه به کتاب‌ها در موضوعات متنوع برای گروه‌های سنی و مقاطع تحصیلی مختلف را فراهم آورند که برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی با هدفمندی و مخاطب شناسی خوبی که داشته توانسته جای خود را در میان مردم باز کند و در رشد و توسعه کتابخوانی و مطالعه تاثیرگذار باشد .

نماینده مردم قزوین در مجلس در پایان افزود: امروز نگاهی گذرا به جامعه نشان می‌دهد که متأسفانه ما شاهد بروز و ظهور انواع آسیب‌های اجتماعی هستیم و این آسیب‌ها به‌ویژه در بین افرادی که اعتقاد کم‌رنگ‌تری نسبت به دین دارند به‌مراتب بیشتر است، از این رو باید با اجرای برنامه‌های فرهنگی به مقابله با این آسیب‌ها بپردازیم.

 

Comments are closed.