رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس: حداقل ۱۰۰ پرونده زمین خواری از استان‌های مختلف، تشکیل و رسیدگی شده است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، داود محمدی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما با ارائه تعریفی از “حقوق عامه” و با اشاره به بند ۲ اصل ۱۵۶ قانون اساسی افزود: یکی از وظایف مهم قوه قضائیه احقاق حقوق عامه است، این واژ مغفول بود اما با اصرار و تاکید مقام معظم رهبری در جلسات متعدد به ویژه در دیدار با قضات و مسئولان قضائی کشور مطرح شد و اکنون به آن پرداخته می شود.
وی با اشاره به اینکه تعریف جامع و دقیقی از “حقوق عامه” ­ارائه نشده است، اضافه کرد: اخیرا قوه قضائیه از حقوقدانان و قضات و مجامع علمی خواست که تعریفی ارائه کنند که در قالب آئین نامه به رئیس قوه قضائیه ارسال شد و به زودی ابلاغ می شود.
محمدی با بیان اینکه دایره حقوق عامه بسیار وسیع است، گفت: این واژه موضوعاتی مانند ریزگردها، محیط زیست، آلایندگی ها، ارزهای دولتی، نظارت بر قیمت ها، کوه خواری، زمین خواری، تغییر کاربری، تصرفات غیرمجاز و از بین بردن جنگل و مراتع را شامل می شود.
وی افزود: در این باره در کمیسیون اصل ۹۰ پروندهایی مانند زمین خواری، هوای پاک، قاچاق کالا و ارز مطرح و شکایت های مکرری از مراجع حقوقی و اشخاص حقیقی در این باره وصول شده است.
محمدی با بیان اینکه حداقل ۱۰۰ پرونده زمین خواری از استان های مختلف در کمیسیون اصل ۹۰ تشکیل و رسیدگی شده است، گفت: در این زمینه برخی را به مراجع قضایی معرفی کردیم که به مجازات مربوط و اعاده اراضی تصرف شده محکوم شدند و برخی هم به تذکرات به دستگاه ها منجر شده است.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی هم گفت: برای مقابله با زمین خواری اجرای طرح «حدنگار» مهمترین پیشنهاد ماست که در گزارشی به هیأت رئیسه مجلس تقدیم کردیم.

 محمدی افزود: این موضوع موجب می شود از سوء استفاده افراد فرصت طلب از اموال و اراضی جلوگیری شود

وی با بیان اینکه تا کنون حدود ۲۰ درصد اراضی، تحت پوشش این طرح درآمده است، ادامه داد: اگر این طرح را به طور کامل در کشور اجرا کنیم بسیاری از پرونده های وارده به دادگستری حل و از سوء استفاده ها و دست اندازی ها جلوگیری می شود.
محمدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه رسیدگی به علت افزایش بی رویه قیمت ها و جلوگیری از آن از مصادیق بارز حقوق عامه است، افزود: درباره افزایش قیمت خودرو و دیگر محصولات در کمیسیون اصل نود، جلساتی برگزار شد.
رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید نظارت ها تقویت شود.
محمدی گفت: با انباشت قوانین مواجهیم که در برخی موارد از آن سوء استفاده می شود.
وی با بیان اینکه به روحیه انقلابی و جهادی و عملگرا نیاز داریم، افزود: بسیاری از واگذاری ها به خوبی انجام و به اهل آن واگذار نشده است.

Comments are closed.