رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: عملکرد کاروان ایران در المپیک ۲۰۱۶ قابل قبول نیست زیرا نباید نسبت به دوره قبل افت داشته باشیم.

حاج داود محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درباره بررسی عملکرد کاروان ایران در المپیک ۲۰۱۶ و اینکه این موضوع در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد یا نه؟ گفت: همانطور که گفتید معمولا نه تنها درباره وزارت ورزش بلکه درباره وزارتخانه‌های مختلف هم کمیسیون‌های تخصصی مجلس و هم فراکسیون‌ها و حتی نمایندگان مجلس به صورت انفرادی ممکن است به این مسائل ورود کنند اما حتما راجع‌ به نتایجی که در المپیک ۲۰۱۶ به دست آمده مجلس ورود می‌کند. البته زمزمه آن هم بوده چراکه از چند روز قبل در فراکسیون ورزش بحثی بود مبنی براینکه ارزیابی عملکرد کاروان ایران صورت بگیرد. حتما در کمیسیون‌های تخصصی مجلس در این خصوص بحث خواهد شد و معمولا به این مسائل ورود می‌شود.

وی که از تحریریه خبرگزاری فارس بازدید می‌کرد در پاسخ به سوال خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد اینکه آیا از عملکرد کاروان ایران در المپیک اخیر راضی بودید، اظهار داشت: من نمی‌توانم درباره جو مجلس الان صحبت کنم چراکه نظر نمایندگان را در این خصوص نشنیده‌ام اما نگاه‌ها و تفاسیر مختلفی در این باره وجود داشته است. برخی‌ها می‌گفتند این بهترین نتیجه بعد از المپیک لندن است چراکه در ادوار المپیک این دومین بار است که نتایج مطلوبی گرفتیم اما برخی‌ها هم قانع نبودند و می‌گفتند نسبت به دوره قبل عملکرد خوبی نداشتیم چراکه در لندن هفدهم شدیم و حالا بیست و پنجم. به هر حال ما در رده‌بندی افت داشته‌ایم و این قابل قبول نیست و باید حرکت ما رو به جلو باشد.

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در خصوص پیگیری پرونده فساد در فوتبال که در مجلس نهم آغاز شده بود ادامه داد: باید بگویم یکی از برنامه‌هایی که من در بدو مسئولیتم در کمیسیون اصل نود اعلام کردم تعیین تکلیف نهایی پرونده‌هایی است که از دوره مجلس نهم باقی مانده است و این موضوع را در صحن علنی اعلام کردم و به صورت عملی هم آن را انجام دادم. باید این پرونده‌ها تعیین تکلیف شود اما درباره فوتبال و فساد در آن مستحضر هستید که این موضوع دو بخش داشت؛ اول اینکه گزارش آن در صحن علنی قرائت شد و آن بخش به اتمام رسید چراکه کمیسیون گزارشش را در صحن علنی قرائت شد اما یک بخش دیگر هست و آن اینکه اگر تخلفاتی وجود دارد باید متخلفان به دستگاه قضایی معرفی شوند که این بخش توسط کارشناسان در حال انجام است.

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی در خصوص بحث واگذاری استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی که سال گذشته هم اقداماتی برای آن انجام شد اما به سرانجام نرسید و شاهد هستیم این دو باشگاه هنوز به صورت دولتی فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: در کمیسیون اصل نود در این باره شکایتی نداریم اما نگاه کلی این است که دولت هرچه می‌تواند باید در راستای حرفه‌ای بودن فوتبال این باشگاه‌ها را به سمت خصوصی‌سازی ببرد. آنچه که توصیه می‌شود این است که دولت بار خود را سبک کند چراکه به اندازه کافی دولت ما حجیم هست و باید به این سمت رفت تا اموری که قابلیت واگذاری دارد را به مردم واگذار کنیم. این موضوع با سیاست‌های کلان کشور و سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی انطباق دارد. البته ما به خاطر اینکه خیلی رویکرد مثبتی در این خصوص از خودمان نشان نداده‌ایم که البته منظور من  دولت است ثمره این شده که متاسفانه از مجموع بودجه دولت بیش از ۸۰ درصد صرف امور جاری می‌شود و ما برای رسیدگی به امور زیربنایی و توسعه ۱۵ درصد می‌توانیم صرف هزینه کنیم. اگر هم تا امروز این اتفاق رخ نداده باید به سمت خصوصی‌سازی حرکت کرد و موانع آن را مرتفع نمود.

 

Comments are closed.